Championship Show 2007 Ryton on Dunsmore (UK)

 

Minulý rok jsem se konečně odhodlala začít uskutečňovat svůj sen, který je starý zhruba tři roky. Ráda bych totiž importovala barzoje z Velké Británie. Rozhodla jsem se tak po přečtení knihy, kterou jsem o historii chovu barzojů ve Velké Británii získala. Když jsem poprvé uviděla fotografie barzojů ze stanic jako Yadasar, Enolam, Zomahli, Winjones, Fortrouge, Olias, Reyas, Colhugh, Vronsky nebo Lelant, věděla jsem, že to jsou linie, které mě zajímají. O chovu barzojů ve Velké Británii se těžko shánějí aktuální informace. Hodně chovatelů nemá webové stránky ani e-mail. Podařilo se mi navázat kontakt s jedním z chovatelů a tak jsem se rozhodla, zajet se na ty anglické poklady podívat osobně. A co bude lepší, než klubová výstava tamního klubu barzojů, který byl založen už v roce 1892 a je jedním z nejstarších plemenných klubů na světě? A opravdu to stálo za to!

Klubová výstava se konala ve sportovním pavilonu malého městečka u Coventry (Ryton on Dunsmore) v neděli 7. října 2007. Vypravila jsem se tam společně s Marcelou, z jejíž stanice pochází můj Galileo. Letěly jsme do Londýna v sobotu ráno a jely vlakem Pendolino (v Čechách jsem s ním do té doby necestovala) do Coventry. Tam jsme byly ubytované v centru tohoto historického města, které se pyšní svou vybombardovanou gotickou katedrálou, na kterou navazuje velmi moderní katedrála nová. Velmi zajímavé dílo. Nicméně v neděli ráno nejezdí žádné autobusy z Coventry do Rytonu. Musely jsme jet taxíkem!

Výstava byla velmi pěkně zorganizována. Nebylo žádné vstupné a byli tam víceméně jen lidé z klubu a vystavovatelé. Bylo možné zakoupit katalog a plemenné knihy. Když pořadatelé zjistili, z jaké dálky jsme to přijely, podarovali nás záložkou a koženým pouzdrem na vizitky, vše s logem klubu. To nás velmi potěšilo. To, že jsme tam, se celkem rychle rozneslo a někteří lidé nás kontaktovali sami. Měla jsem tam předem domluvenou důležitou schůzku, která myslím dopadla dobře. Setkaly jsme se tam opravdu s milými lidmi. Velmi příjemná byla paní Angela Baker (Mischran), se kterou jsem dodnes v pravidelném kontaktu. Paní Brenda Blyth (Lelant) mě velmi potěšila, neboť měla velký přehled o chovu barzojů v Evropě i u nás. Dokonce znala mého psa a pamatovala si mě ze světové výstavy v Poznani. Naším skvělým průvodcem byl pan Barry Rimell (Borodino), se kterým jsem si do té doby jen dopisovala a jemuž patří velký dík. Rovněž Margaret Masterman a John Robson (Santerman) byli opravdu velmi milí a po skončení výstavy nám pomáhali sehnat taxi, abychom se dostaly zpět do Coventry.

Psy a feny posuzovali různí rozhodčí. Systém tříd je v Anglii zcela odlišný, než jsme zvyklí na výstavách pořádaných pod patronací FCI. Jedinec může být nahlášen do několika tříd a pravidla jsem zcela nepochopila, tudíž je nemohu vysvětlit. Anglie má zkrátka pořád něco extra. Dohromady bylo nahlášeno 143 barzojů. Viděly jsme jich cca 100. Bohužel, někteří psi, kteří by mě zajímali, nedorazili. Nicméně, dle mého názoru, byla úroveň předvedených zvířat vynikající a zcela naplnila má očekávání. Byl to pro mě osobně, co do kvality předvedených barzojů, lepší zážitek, než Světová výstava v Poznani. Rovněž musím souhlasit s názorem samotných anglických chovatelů, že úroveň fen je vyšší než psů. Je trochu s podivem, že titul CC (což odpovídá titulu CACIB) získala importovaná fena Borscana Black Horizon paní Lindy Worthy. Titul CC mezi psy získal Strelkos Days of Flyte paní Christine Spencer. Nejlepším štěnětem byla Skyra Sovereign Secret paní Robertson a nejlepším veteránem se stala Am/Eng Ch. Seabury's Celtic Moonbeam paní Lorraine Marchant. Tato veteránka byla v neuvěřitelné kondici a mohla směle konkurovat ostatním vítězným fenám.

V neděli večer jsme plné dojmů dorazily zpět do Coventry. Vlak nám ujel, ale naštěstí to nebyl poslední spoj do Londýna, kde jsme měly zamluvený hotel. Letadlo nás v pondělí v podvečer vyložilo unavené, ale šťastné a plné dojmů na Ruzyni.

Výsledky z výstavy najdete zde a fotografie z výstavy si můžete prohlédnout níže ve fotogalerii.

[63]Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show Championship Show